Cukura līmenis asinīs - hipoglikēmija un hiperglikēmija

Cukura līmenis asinīs - hipoglikēmija un hiperglikēmija

Kas ietekmē cukura līmeni asinīs

Jūs lietojat izrakstītās zāles, izpildāt ārsta ieteikumus un darāt visu, kas jādara cukura diabēta gadījumā, bet jums tik un tā mēdz būt cukura līmeņa svārstības asinīs? Tā ir, vai ne? Kā jūs jau zināt, ir vairāki faktori, kas var izraisīt cukura līmeņa izmaiņas asinīs, piemēram, jūsu uzturs, fiziskā slodze un arī medikamenti, kurus lietojat, tostarp insulīns. Bet tas vēl nav viss… Ir vēl vairāki citi faktori, kuri darbojas neatkarīgi no jums.

Par spīti jūsu labākajiem nodomiem cukura līmeni asinīs var ietekmēt tādi faktori, kurus nespējat kontrolēt, piemēram, saslimšana vai stress.

Pārtika var ātri ietekmēt cukura līmeni asinīs

Stress un slimība var izraisīt organisma samazinātu jutību pret insulīnu

Fiziskā slodze parasti pazemina cukura līmeni asinīs

Zāles tieši ietekmē cukura līmeni asinīs: deva, lietošanas laiks, mijiedarbība ar citām zālēm

Cukura līmeņa izmaiņas asinīs var būt neatkarīgas no jums, tāpēc šie faktori noteikti jāapspriež ar ārstu. Pat nelielas cukura diabēta terapijas izmaiņas var palīdzēt jums ikdienā labāk kontrolēt cukura līmeni asinīs.

Apskatiet diabēta kontrolsarakstu, kas jums palīdzēs novērtēt cukura līmeņa svārstības asinīs, kā arī noteikt tēmas, par kurām jākonsultējas ar ārstu. 

Paaugstināts cukura līmenis asinīs simptomi

Ja cukura līmenis asinīs ir pārāk augsts, jums var parādīties hiperglikēmijas simptomi, piemēram:1

Biežāka urinēšana

Stiprākas slāpes

Paātrināta sirdsdarbība

Lielāks nogurums

Hiperglikēmiju var izraisīt gluži parastas lietas, kad uzņemat par daudz pārtikas, iedzerat par daudz saldināta dzēriena, ir pārāk maza fiziskā slodze, nepareizi lietojat zāles, saslimstat vai pārdzīvojat stresu2 Labākais paņēmiens, kā noteikt, vai Jums ir hiperglikēmija, ir cukura līmeņa pārbaude asinīs1

Ja cukura līmenis asinīs ir pārāk zems, jums var parādīties šādi hipoglikēmijas simptomi:1

Pastiprināta ēstgriba

Svīšana

Nestabilitātes sajūta

Reibonis

Dažādiem cilvēkiem var būt atšķirīgi hipoglikēmijas simptomi, bet ir arī visiem kopēji simptomi, kuri jums jāzina. Simptomi, kas liecina par zemu cukura līmeni asinīs, var būt nemiera sajūta, vājums, apjukums, drebuļi, svīšana, nogurums, izsalkums vai nervozitāte.1 Ja jums parādās zema cukura līmeņa simptomi, tad uzņemiet ātras iedarbības ogļhidrātus, piemēram, kādu cukurotu dzērienu vai sulu/ dažas glikozes tabletes, bet pēc tam lēnas iedarbības ogļhidrātus, piemēram, maizi vai cepumus. Kad esat stabilizējis cukura līmeni asinīs, vēlams sazināties ar ārstu un konsultēties ar viņu par to, ko jums vēl vajadzētu darīt.

Kā ārstē hiperglikēmiju un hipoglikēmiju

Cukura līmeņa stabilizēšana asinīs ir ļoti svarīga. Lūk, kas jādara, kad cukura līmenis asinīs ir pārāk augsts vai pārāk zems:

  • Sadarbībā ar ārstu attiecīgi veiciet izmaiņas savā uzturā, pielāgojiet fizisko slodzi
  • Konsultējieties ar ārstu par piemērotiem medikamentiem
  • Konsultējieties ar ārstu par to, kādiem ir jābūt jūsu cukura līmeņa rādītājiem

Varat izmantot mūsu diabēta kontrolsarakstu, lai iegūtu labāku priekšstatu par cukura līmeņa svārstībām asinīs savā organismā. 


Amerikas Diabēta asociācija (ADA) piedāvā šādus ieteicamos cukura līmeņa rādītājus asinīs:1,3


Jautājiet ārstam, kāds jums ir ieteicamais cukura līmenis asinīs. Eiropas Diabēta Asociācija (EASD) iesaka sasniegt HbA1c rādītāju 7% vai mazāku vairumam cukura diabēta pacientu. Jums vēlamais cukura līmenis un HbA1c rādītāji tiks noteikti atkarībā no jūsu vispārējā veselības stāvokļa.

Uzņemieties iniciatīvu. Konsultējieties ar ārstu par to, kā stabilizēt cukura līmeni asinīs. Jūsu ārsts palīdzēs jums šajā jautājumā. 

1. Amerikas Diabēta asociācija. Adrese Internetā: http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/blood-glucose-control/checking-your-blood-glucose.html. Pārbaudes datums: 2015. gada 10. aprīlis.
2. Diabetes UK. Adrese Internetā: http://www.diabetes.org.uk/FAQ/FAQ_2/. Pārbaudes datums: 2015. gada 9. aprīlis.
3. Glikēmijas mērķa rādītāji. Diabetes Care 2015; 38 (Suppl.1):S33–S40.